Nem gyomirtózunk, kapálunk!

Drukkolunk a katicáknak!

A katicák nagy ragadozók, rengeteg levéltetűt felfalnak például. Mivel mi bio borászat vagyunk, soha nem használtunk semmilyen rovarirtót a birtokon. Ezt a munkát nyugodt szívvel rábízhatjuk a katicákra. A birtok nemzeti parki területen van, így szerencsére katica is van bőven.

NO glifozát!

Nem használunk gyomirtót sem. Ezek nagyon gonosz anyagok, mint pl. a glifozát, amiről már bebizonyították, hogy rákkeltő, és nagyon nagy gondokat okozhat a fogyasztóknak. A nagyüzemeknek nyilván nincs ideje a szőlő alját kapálni, soraljművelővel kezelni, ezért használják racionális okokból a gyomirtókat. Mi ezt nem tesszük, mivel semmi sem garantálja, hogy ez a méreg ne kerüljön be a termésbe. (Kis time lapse video, hogy mit művel ez az anyag az aljnövényzettel.)

bio permetszerek

A modern felszívódó szerek belülről is védik a szőlőt, csak hát felszívódik a növénybe, és ki tudja, mi marad meg belőle a borban, amit megiszunk. A bio gazdálkodás esetén csak kontakt szereket lehet használni, ami nem tud felszívódni, és akkor hat, ha ott van közvetlenül a felületen. Jellemzően rezet, ként, narancsolajat, tejsavót és hasonlókat használunk permetezésre. Egyszerűen fogalmazva, ahhoz, hogy a szer odakerüljön a felületre, a permetezőnek el kell érnie a fürtöt, a levélhátat, azt ahhoz szépen ki kell levelezni. Ezáltal sokkal több kézi munka van biogazdálkodásnál, mint a modern művelésnél, cserébe viszont tiszta alapanyagot szüretelhetünk.

Spontán erjesztés

A spontán erjesztés az egyik unikalitásunk. A borászatok többsége fajélesztő használatával készíti a borait, ami biztosabb, kiszámíthatóbb erjedést eredményez, ezzel egyidőben azonban uniformizál is. A mi pincefilozófiánk, hogy hiszünk a saját élesztőkultúránkban, ami természetes módon szaporodott el a pincében. Bár az általunk alkalmazott spontán erjesztés rizikósabb, mintha fajélesztőt használnánk – ugyanis nem tudhatjuk, hogy számunkra kedvező, vagy káros élesztőtörzsek szaporodnak fel a mustban- nagy odafigyeléssel és kis szerencsével igazán egyedi és komplex borok születhetnek ezzel a módszerrel, amelyek a leginkább képesek arra, hogy bemutassák a leshegyi terroir-t.